Strona: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Młodych Logistyków „POLLOGUS 2012” Współczesne wyzwania w logistyce „ekstremalnej” / Studenckie Koło Naukowe Logistyków "LogON"

2012-12-02
Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Logistyków wraz z opiekunem mgr inż. Konradem Zielińskim i pracownikami Katedry Systemów Zarządzania i Logistyki mgr Magdaleną Szydełko oraz dr Zdzisławem Jedynakiem wzięli udział w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych Logistyków „POLLOGUS 2012” Współczesne wyzwania w logistyce „ekstremalnej”, która odbyła się w Wałbrzychu w dniach 28 – 29 listopada 2012 r.
Celem konferencji było podjęcie dyskusji nad problematyką organizacji logistyki w trudnych warunkach społecznych, gospodarczych, geograficznych, atmosferycznych i innych, skupienie uwagi na problemach tzw. logistyki niestandardowej. Ponadto motywowanie studentów do podejmowania działalności w kołach naukowych, do prowadzenia własnych badań oraz rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń naukowych z innymi ośrodkami naukowymi, uczelniami oraz przedstawicielami rynku pracy.
Członkowie SKNL przedstawili dwie prezentacje: „Organizacja przewozu ładunków ponadgabarytowych w Polsce” - Aneta Halz, Agata Trela oraz „Logistyka XXII wieku – logistyczne przedsięwzięcia w kosmosie” - Mariusz Makara, Kamil Czaja.
Niewątpliwym sukcesem było zajęcie III miejsca w konkursie na najlepsze wystąpienie - zdobyła je druga grupa: Mariusz Makara i Kamil Czaja.
Drugi dzień konferencji zakończyło zwiedzanie zamku Książ. Studenci mieli okazję poznać historię zamku, podziwiać jego piękne wnętrza oraz podziemia powstałe podczas II wojny światowej.
Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji w drodze do Wałbrzycha członkowie SKNL zatrzymali się w Wadowicach gdzie zwiedzili Muzeum Miejskie (znajduje się tam wystawa, która na czas remontu przeniesiona została z rodzinnego domu Jana Pawła II), Bazylikę Mniejszą p. w. ONMP oraz Klasztor Ojców Karmelitów Bosych. Następnie wszyscy udali się do Oświęcimia, gdzie zwiedzili miejsce pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau. Studenci wraz z opiekunami oglądali ekspozycje i słuchali przewodnika w skupieniu i ciszy. Wizyta w muzeum była wyjątkowa, ponieważ końcowa jej część odbyła się po ciemku i we mgle (w Birkenau nie ma oświetlenia więc jedynym źródłem światła były latarki, którymi możliwe było rozświetlanie wnętrz baraków).
Wyjazd przyniósł nie tylko korzyści naukowe i integracyjne ale również był cenną lekcją historii dla studentów i ich opiekunów. Jest on również jednym z wielu sukcesów członków SKNL na arenie ogólnopolskiej, a zarazem ogromną motywacją dla dalszego, czynnego włączania się w prace Koła oraz prowadzenia własnych badań, które z powodzeniem można zaprezentować szerszemu kręgowi odbiorców.

Członkowie SKNL składają podziękowania Panu Dziekanowi dr hab. Grzegorzowi Ostaszowi prof. PRz za pomoc w organizacji wyjazdu.